PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99038}
5,7 6
ocen
5,7 10 1 6

One More Mountain
powrót do forum filmu One More Mountain

Tytułem ciekawostki.

ocenił(a) film na 5

Pierwowzór Reeda (głównego męskiego bohatera) grany w filmie przez Chrisa Coopera miał polskie korzenie. Choć urodził się w Irlandii w hrabstwie Armagh to matka była Szkotką z klanu Frazier a ojciec był polskim szlachcicem z domu Rednoskich (Rednowskich?). Stąd skrócone nazwisko które przyjął emigrując w latach 20-tych wraz z owdowiałą matką do Stanów. Urodził się w 1800 r toteż można domniemywać, iż ojciec mógł wchodzić w skład fali uchodźców po Powstaniu Kościuszkowskim, której część via Anglia napłynęła wówczas do Irlandii.Może to kogoś zaciekawi.Zwłaszcza, że w zekranizowanych, tragicznych wydarzeniach odegrał piękną rolę. Kontrastującą z ponurą rolą w tym samym dramacie jaka stała się udziałem nienawidzącego Go Prusaka (domniemanie moje) - Luisa (Ludwiga) Keseberga, który najpierw nawoływał do linczu Polaka a później zapisał się w omawianej historii z jak najgorszej strony (od damskiego boksera poczynając po przypuszczalnego mordercę 6 osób i kanibala).

Tytułem ciekawostki, która może kogoś zainteresuje do szerszego zgłębienia tej smutnej historii.
Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones